The halls of the restaurant of the Hotel La Sella Golf Resort was the setting chosen by the organization of the “Circuit to Peu Marina Alta" to celebrate its traditional Award Ceremony. In this event there was a constellation of popular athletics stars that collected their trophies achieved race to race.
The first to collect their prizes were the best ranked boys and girls in each of the categories.
Inferior categories
Female Benjamin
ª 1 Meriel Luján
ª 2 Andra Escrivá
ª 3 Aina Bonet
Male Benjamin
1 º Alejandro Esteve
2 º Marco García
3 º Ángel Ruiz
Female Alevin
ª 1 Alba Soler
ª 2 Julia Estruch
ª 3 Laura Del Amo
Male Alevín
1 º Izán Crespo
2 º Roc Martínez
3 º Pau Moncho
Female Children
ª 1 Carme Espinós
ª 2 Cristina Bañuls
ª 3 Alicia Crespo
Male child
1 º Oscar Comes
2 º Marc Camáñez
3 º Raul Canet
Female cadet
ª 1 Mar Salvá
ª 2 Manuela Jiménez
ª 3 Anna González
Male Cadete
1 º Alán Serra
2 º Ramzi Raussini
3 º Gabriel Lázaro
After dinner was served and after the desserts followed the delivery of awards. He continued with the special awards for sports merits, Radio Dénia Cadena Ser awards, for veterans, Henriette Weeber and Pedro Picazo.
The big moment came when the representatives of each of the 12 clubs that make up the Circuit a Peu Marina Alta handed out the trophies to the first three classified in each of the categories.
Ratings by category
junior Women
ª 1 Aida Cuart
ª 2 Yousrra Znibar
ª 3 Emilia Lopez
Male youth
1 º Jaume Albert
2 º Carlos Lilienthal
3 º David De Los Santos
Senior Women
ª 1 Cristina Roselló
ª 2 Nathalia Ayala
ª 3 Cristina Moya
Senior male
1 º Nizar Lakhlifi
2 º José Manuel García
3 º Youssef Ahatach
Veteranas A
ª 1 M.ª Isabel Ferrer
ª 2 Gemma Ann Selby
ª 3 Gemma Garrigues
veterans
1 º Aitor Cabezas
2 º Miguel Ferrer
3 º maximum Folqués
Veteranas B
ª 1 Isa Banyuls
ª 2 Sonia Tirado
ª 3 Sonia Sanchez
Veterans B
1 º Víctor Pérez
2 º Diego Vidal
3 º José María Orihuel
Veteranas C
ª 1 Maria Mulet
ª 2 Maite Ortolá
ª 3 Violeta Gómez
veterans C
1 º Ricardo Carañana
2 º Joan Jaume Torres
3 º Didier Bas
Veteranas D
ª 1 Teresa Gregori
ª 2 Mila Ortega
ª 3 Raquel Solivelles
veterans D
1 º Juan Sellens
2 º José Antonio Amorós
3 º Julio Moreno
Veteranas E
ª 1 Louise Ambler
ª 2 M.ª José Alba
ª 3 Inma Gil
veterans E
1 º Paul Fletcher
2 º Vicente Llopis
3 º Salvador Signes
Veterans F
ª 1 Jane Armoush
ª 2 Pepi Martínez
ª 3 Henriette Weeber
Veterans F
1 º Santiago Guzmán
2 º José Antonio Vera
3 º Juan Espinosa
Another of the most exciting moments came when the three best athletes in the general classification were awarded.
Women Category
ª 1 Mª Isabel Ferrer
ª 2 Cristina Roselló
ª 3 Gemma Ann Selby
Male Category
1 º Nizar Lakhlifi
2 º José Manuel García
3 º Youssef Ahatach
Women's Teams
1 º Publidom
2 º CA Gata
3 º CA Ginestar Benissa
Male teams
1 º CA Ginestar Benissa
2 º C Multiesport Benitatxell
3 º CA Cametes Pedreguer.